Klubtræning Rold Skov

Andre begivenheder

AMOK orienteringsløb på Amager Fælled - Åbent for alle

Denne gang skal der findes poster på de åbne sletter på Amager Fælled. Der plejer at være god mulighed for at øve kompaskurs. Alle kan være med, vi giver en god introduktion. . START Fra 17.30 - 18… Læs mere

Idrætsdag i Brøndbyskoven: Orienteringsløb for 8. årgang

Dansk Skole idræt og Brøndby Kommune inviterer til Orienteringsløb for 8. årgang.Dagen indeholder flere aktiviteter:▪️Mangepostbane med orienteringsposter i skoven▪️Sprintbane med orienteringposter… Læs mere

Skole-OL

SkoleOl i orientering for 4. - 7. klasser.Tilmelding gennem skolen.

Træningsløb i Gråsten Skov - åbent for alle

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: Let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning Lystrup Skov

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere
Dato
  • Onsdag 6. januar 2021
    17:00 - 18:30
Beskrivelse
Ugens klubtræninger for alle aldre og niveauer.

Mødestedet er start/mål.
Pga. corona er det nødvendigt md tilmelding og start i startintervaller.

Tilmeldingen åbner først efter forrige klubtræning/Vintercup/Traditionsløb - da vi sparer på administrationen og genbruger.

PGA. NYE CORONARESTRIKTIONER GÆLDENDE FRA DEN 6. JANUAR - GÆLDER FØLGENDE TIL OG MED 17. JANUAR. VI AFVENTER INFORMATION FRA DOF.
Klubtræningen kræver tilmelding - er du ikke tilmeldt - skal du ikke møde op.

Transporten til klubtræning er en privatsag - og ikke klubbens anliggende. Men overvej hvad du gør i forhold til de gældende restriktioner.

Bliv i bilen til det er dit startinterval - og bliv ved bilen, indtil du bliver kaldt frem af klubtræner. Sørg for at holde 2 meters afstand til de andre i din startgruppe samt træner.

VIGTIGT - Efter endt løb, melder du til klubtræner at du er kommet i mål og går direkte til bilen. Hvis ikke dette overholdes - så kan vi ikke afvikle klubtræninger!!!

Du kan holde dig orienteret om afvikling af træning på DOF's hjemmeside: https://www.do-f.dk/dansk-orienterings-forbund/nyhed/8023-opdatering-af-anbefalinger-vedr-coronavirus-og-aktiviteter

Vi anbefaler alm løbetøj, gerne lange bukser (brændenælder mm.). Trailsko/løbesko.

Læs mere i programmet: https://www.dropbox.com/s/qb76jvzk0zwhokv/Klubtr%C3%A6ning%20og%20vintercup.pdf?dl=0

Postudsætter: Claus B
Postindsamlere: Kirsten
Sted

56.8182, 9.88307

Mødested
Den Jyske Skovhave Møldrupvej 22, 9520 Skørping