Træning med inspiration fra bilorientering
Andre begivenheder
SJOVT FOR NYBEGYNDERE OG ØVEDE
Børnefamilier, løbere og orienteringsløbere - GRATIS og uden tilmelding
VI ER EN DEL AF FOLKEFESTEN
I forlængelse af torsdagens DIF Skole OL finaler er der åbne… Læs mere
Træningsløb med mulighed for et teknikelement.
Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km.
Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere
Afmærkning fra Søhedenvej/Skovvej øst for Kirkholt..
Der er følgende baner:
Bane 1, SVÆR 5,9 km
Bane 2, SVÆR 4,7 km
Bane 3, SVÆR 3,4 km
Bane 4, MELLEMSVÆR 3,3 km
Bane 5, LET 2,5 km
Bane 6,… Læs mere
DETTE LØB ER KUN FOR MEDLEMMER AF AMOK.
Forårssæsonen er ved at lakke mod enden, og det markeres som vanligt med sommerafslutning og ikke mindst….. ”Jan Bartniks Mindeløb” Arrangementet er kun FOR… Læs mere
𝗕𝗔𝗟𝗟𝗘𝗥𝗨𝗣 𝗦𝗢𝗠𝗠𝗘𝗥 𝗖𝗨𝗣 er en gennemgående konkurrence over 3 afdelinger.
𝗙𝗿𝗶 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁 mellem kl. 17.00 og 18.15. Postindsamling påbegyndes kl. 20.00.
Maxtid er 2 timer, så start inden 18 hvis du bruger… Læs mere
Dato
- Mandag 23. juni 2025
17:00 - 20:00
Beskrivelse
Der vil blive tilbudt to almindelige O-baner, på ca 2-3 km og ca 4-5 km.
Derudover har jeg lavet en bane med inspiration efter Bil-O. Den er forenklet lidt i forhold til det jeg lavede i foråret, da jeg oplevede, at der var flere der mente det var for indviklet. Den bliver på ca 4,3 km opmålt på idealruten.
Det bliver med start og mål ved klubhuset. Jeg påtænker at være klar kl 17, og der vil være mulighed for instruktion før man starter. Man kan starte indtil kl 18:30, og posterne inddrages når alle er kommet i mål.
Begge typer bane er med udgangspunkt i det almindelige O-kort i 1:3000, som er det der vises et udsnit af her på begivenheden i modificeret form, og 'Bil-O' får udleveret et løst opgaveark ved siden af. Opgavetyperne er for en stor dels vedkommende passage af tekster på kortet, og der er målinger på kortet, men de er alle så man kan se med det blotte øje hvad der menes. Man behøver ikke målegrej. Derudover er der et par kortudsnit med punkter, der skal passeres i rækkefølge. Der bliver tidtagning med SI-brikker, og der vil blive lavet resultatliste.
Mødested
Øksenbjergvej 49, 5700 Svendborg Municipality, Denmark