Træningsløb i Nørreskoven og Teglgården

Andre begivenheder

Mørkeløb ved UC Syd - alle er velkomne

Vintercuppen afdeling 9 af 9. Startsted og tid er opdateret. Der udbydes 1 bane - længde ca. 4km Sværhedsgraden vil være svær, men dog muligt for mindre øvede at gennemføre. Mørkeløb i skov og by… Læs mere

Natløb på Torø

Vær med når vi slipper pandelamperne løs på mørke Torø, hvor Lillebælt aldrig er langt væk. Et natløb med fællesstart og sløjfer. Terræn: Torø er en halvø, som består af en tidligere ø med marker og… Læs mere

Nattræning, Nyvang og Terkelsskov

  Natløbstræning Skal du med til SM-nat og til DM-nat? Vil du bare opleve skoven i mørket og finde vej? Farum Orienteringsklub har lavet 3 træninger, hvor du kan blive bedre til at orientere i… Læs mere

Træningsløb i Årup Skov

Se hele OK Syd's træningsoversigt her:https://oksyd.dk/traening/loebsoversigt.html    

I troldens fodspor 2024

De Barske og Herlufsholm OK indbyder til årets langdistance O-løb ”I Troldens Fodspor” DATO Søndag den 3. marts 2024 i Næstved Arrangør: De Barske og Herlufsholm OK Mødested: Herlufsholm klubhus,… Læs mere
Dato
  • Lørdag 15. juni 2024
    13:00 - 14:00
Beskrivelse

RSOK laver hver lørdag – næsten da, for selvfølgelig er der lidt pause i sommerferie og henover jul og nytår – et såkaldt træningsløb. Konceptet er enkelt og nemt.

Man mødes forskellige steder fra gang til gang, så man ikke løber i det samme skovområde hver lørdag – se kalender og startsteder på websitet – med start mellem klokken 13 og 13:30. Der er typisk 4-5 forskellige baner i forskellig længde og sværhedsgrad, og der er altid folk tilstede, som kan og gerne vil hjælpe og vejlede, hvis du eller I er nye i sporten eller blot har lyst til at prøve en tur i skoven med mål og mening.

Kortet er specialfremstillet og detaljeret men nemt og logisk at læse og forstå, så man nemt kan finde posterne. Så det er bare afsted og nyde turen, naturen og udfordringerne undervejs. Sammen med andre eller alene, hvad man nu har lyst til.

Senere, når deltagerne er kommet tilbage, går snakken ivrigt med ligesindede og gode venner i RSOK.

Det ugentlige træningsløb annonceres altid i ugebrevet eller via klubbens website i træningskalenderen:
https://www.roldskovok.dk/index.php?page=login/kalender/kalender.php

...

Følg Rold Skov OK på Facebook:
https://www.facebook.com/RoldSkovOK

Læs mere på klubbens hjemmeside:
https://www.roldskovok.dk

Sted

56.8554428, 9.8660123