Ekstra Jule-orienteringsløb i Blykobbe Plantage

Andre begivenheder

Orienteringsløb i Rønshoved - åbent for alle

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Søndagsmotion, Nørreskoven

Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.  Der er instruktion klokken 10-11. Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere. Posterne… Læs mere

AMOK orienteringsløb på Fælledparken - Åbent for alle

Den 3. marts løber vi i Fælledparken, så der skal løbes hurtigt over plænerne og i de omkringliggende kvarterer. Til gengæld kan man ikke fare helt vild.   BANER - Kort: ca. 3,5 km - Lang: ca. 5 km… Læs mere

Søndagsmotion, Nørreskoven

Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.  Der er instruktion klokken 10-11. Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere. Posterne… Læs mere

Orienteringsløb fra Gåsehuset

DSR's O-sektion indbyder til orienteringsløb fra Gåsehuset, DSR’s hytte ved Ravnsholt Skov. Kom ud og nyd skoven, og få motioneret både hjerne og hjerte. https://dsr-o.dk/gaasehusloeb/ Løbstype:… Læs mere
Dato
  • Onsdag 27. december 2023
    08:15
Beskrivelse

Kom og vær med og kom af med julemaven.

Onsdag den 27. december er der nat- og print-selv-løb i Blykobbe Plantage med udgangspunkt ved bålhytten/P-pladsen modsat Sandegård (55.1275395, 14.7119617). 

Der er tre forskellige "print-selv" baner: En "Mellemsvær" på 4,5 km (14 poster), en "Svær 5" på 4,9 km (18 poster) og en "Svær 7" på 7,0 km (21 poster). Til natløbet er der en "Svær 5" på 5,4 km med 16 poster, og en "Svær 7" på 6,8 km med 19 poster.

Posterne er i skoven til fri afbenyttelse hele onsdag den 27. december. Til de der vil løbe natløb er der SI-tidtagning med indskrivning og fri start med startboks fra kl. 17:00 til 17:20. SI-aflæsning er bemandet til sidst, indskrevne løber er i mål. Der er mulighed for at låne SI-brik.

De der løber “print-selv” skal selv sørge for at have kort med - der er ingen tilmelding! Har man ikke mulighed for at printe kort, så kontakt undertegnede. 

Til natløbet vil der blive udleveret kort ved starten. Natløberne skal derfor tilmelde sig vha tilmeldingsarket (https://viking-atletik.dk/o-loeb/tilmelding-til-o-loeb/) - helt som til almindelige terminslisteløb. Seneste tilmelding er den 27. december kl. 12.00.

Instruktion og kort til "print-selv"-banerne kan hentes som .pdf fra Viking Atletik Orienterings webside: https://viking-atletik.dk/o-loeb/loebsinformation - Banerne vil være tilgængelige senest den 21. december.

Løbet er slået op her:
https://viking-atletik.dk/nyheder/ekstra-o-loeb-27-december

Glædelig jul og god tur 
Lars Wichmann
6140 4160 / lars@wichmann.dk

Sted

55.1275395, 14.7119617

Mødested
bålhytten/P-pladsen modsat Sandegård