Åben træning i Hallindskoven
Andre begivenheder
Nysgerrig på orienteringsløb?
Nu har du igen chancen.
Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere
Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.
Der er instruktion klokken 10-11.
Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere.
Posterne… Læs mere
Den 3. marts løber vi i Fælledparken, så der skal løbes hurtigt over plænerne og i de omkringliggende kvarterer. Til gengæld kan man ikke fare helt vild.
BANER
- Kort: ca. 3,5 km
- Lang: ca. 5 km… Læs mere
Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.
Der er instruktion klokken 10-11.
Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere.
Posterne… Læs mere
DSR's O-sektion indbyder til orienteringsløb fra Gåsehuset, DSR’s hytte ved Ravnsholt Skov. Kom ud og nyd skoven, og få motioneret både hjerne og hjerte. https://dsr-o.dk/gaasehusloeb/
Løbstype:… Læs mere
Dato
- Tirsdag 26. september 2023
17:00 - 18:00
Beskrivelse
Mødested: Den syd-vestlige ende af Svendborg Efterskolens store runde parkeringsplads. (billede i denne begivenheds debat)
Nye løbere bør møde op mellem 17.30 og 18 og få det lette kort. Folk med mod på korthusk-udgaven kan starte på egen hånd allerede kl 17.
Der er en alm. o-bane på 2,3 km og to kort-husk-baner på henholdsdsvis 2,6 km og 3,0 km.
Kort-husk banerne er klar fra kl 17 af hensyn til mørket. På startpost og øvrige poster hænger vejvisning til næste post.
Kort til den lette bane og evt. hjælpe-kort til kort-husk fås ved start fra 17.30-18.
Postindsamling fra kl.19.00
Medbring evt. lys
Vi ses ved starten
Annette

Mødested
Den syd-vestlige ende af Svendborg Efterskolens store runde parkeringsplads.