Træningsløb Boller Nederskov
Andre begivenheder
Vi tilbyder i lighed med Sundhedsugen et O-Løb, denne gang i området omkring Vestamager hallen og i Ugandaskoven.
Uge 17: Sunde og sjove fællesskaber i Tårnby kommune
Amager Orienteringsklub er en… Læs mere
Klasserne (4.-7. klasse) skal gennem en mangepost-bane og en zigzag-bane. Den bedste klasse på hvert klassetrin går videre til DIF Skole OL finalerne i orienteringsløb i uge 25 i Sundby Idrætspark på… Læs mere
Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen.
Vi har baner i tre sværhedsgrader: Let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere
Træningsløb med mulighed for et teknikelement.
Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km.
Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere
Dansk Skole idræt og Brøndby Kommune inviterer til Orienteringsløb for 8. årgang.Dagen indeholder flere aktiviteter:▪️Mangepostbane med orienteringsposter i skoven▪️Sprintbane med orienteringposter… Læs mere
Dato
- Lørdag 24. juni 2023
12:30 - 14:00
Beskrivelse
Træningsløb i Boller Nederskov. Der vil være baner af forskellige længder og sværhedsgrad (begynder->svær). Start mellem 12.30 og 14.00.
Der er afmærkning med hvid/orange skærm fra krydset Bollervej (landevej 459) og Boller Slotsvej. Hvis du klikker på kortet herover, på feltet “Vis kort på hel side” (kør musen over kortet i højre hjørne, så dukker muligheden op), så kan du lave en rutevejledning eller få GPS koordinater til afmærkningsstedet, som kan sættes ind i din GPS.
Adressen noteret ovenfor (under datoen) er den tættest mulige adresse du kan bruge til GPS, men leder ikke nødvendigvis direkte til afmærkningsstedet eller startsted – følg derfor anvisningerne fra afmærkningsstedet hvis du er i tvivl om startstedet.
Her ligger selve skoven: http://goo.gl/maps/FiiBK
Banelægger: K. Sieg / T. Nikolajsen / H. Schultz / E./S. Keller
Mødested
Følg afmærkning fra krydset mellem Bollervej og Boller Slotsvej