Træningsløb, åbent for alle

Andre begivenheder

Danish Spring 2023 - long

Join the international competition in Denmark, North Zealand - Tisvilde Hegn. Three World Ranking Events in three days - Sprint, Middle and Long distances. Enjoyable orienteering for everyone in a… Læs mere

AMOK og RIOK inviterer til lørdags-orientering i DR-Byen - åbent for alle

Denne uge tilbyder AMOK og RIOK en ekstra lørdags-træning med start i DR-Byen og baner der sikkert slynger sig rundt på Amager Fælled, Bryggen eller Københavns Universitet. Løbet arrangeres også for… Læs mere

Frisk luft + motion + hygge = orienteringsløb

Kom til orienteringsløb lørdag 25/3-23 kl. 10.00 med start fra vores klubhus.Alle er velkomne og alle kan være med. Der er let og mellemsvær bane 🙂Har I ikke prøvet det før - så får I en kort… Læs mere

Træningsløb, åbent for alle

Velkommen til træningsløb i Nim Skov.Mødestedet er bag Nim Skole, Møllegade 20 Nim, 8740 Brædstrup ogder er afmærkning med hvid/orange skærm fra krydset Horsensvej (hovedvej 52) / Præstevænget, ved… Læs mere

Åben orienteringstræning. (Deltag gratis) Vælg mellem lette, mellem eller svære baner. Løb 3-7 km.

Nysgerrig på orienteringsløb?🌲🏃‍♂️💨🌲🌲Nu har du igen chancen.Denne gang løber vi i Søgård Skov.OK Syd afholder hver lørdag åben træningsløb hvor alle interesserede kan deltage ganske gratis.Der kræves… Læs mere
Dato
  • Lørdag 18. marts 2023
    12:30 - 14:00
Beskrivelse
I Horsens OK har vi nu den store fornøjelse at kunne byde velkommen til det allerførste træningsløb i et helt nyt skovområde. Erik Warncke har tegnet kortet over Sebberup Skov som ikke er så stor, men velegnet til et light-løb som dette. Der er tale om et godt 20 år gammelt skovrejsningsprojekt som der kan læses mere om her: https://naturstyrelsen.dk/naturbeskyttelse/naturprojekter/sebberup-skovrejsning/

En del af klubbens løbere skal denne weekend løbe DM i natorientering – derfor har træningsløbet denne dag status af light-løb med begrænset banetilbud

Der er afmærkning med hvid/orange skærm ved krydset Hovedvejen (rute 170) / Remmerslundvej i Hedensteds nordlige udkant eller der kan køres efter Remmerslundvej 35, 8723 Løsning.

Der kan startes mellem 12.30 og 14.00. Posterne indsamles fra klokken 15.
Startgebyret er de sædvanlige 10 Kr for børn og 20 kr for voksne – dobbelt op for løbere der ikke er medlemmer af klub under DOF.

Der kan vælges mellem følgende baner:

Begynder - 2050 meter - 10 poster
Let - 3030 meter - 13 poster
Mellemsvær - 3790 meter - 20 poster
Svær - 3410 meter - 14 poster

Vi glæder os til at se jer!

Per Mønster Jørgensen
Sted

55.788080813392, 9.7091564417877

Mødested
Sebberup Skov