Sæsonopstart i Orienteringsklubben OK Snab

Andre begivenheder

Danish Spring 2023 - long

Join the international competition in Denmark, North Zealand - Tisvilde Hegn. Three World Ranking Events in three days - Sprint, Middle and Long distances. Enjoyable orienteering for everyone in a… Læs mere

AMOK og RIOK inviterer til lørdags-orientering i DR-Byen - åbent for alle

Denne uge tilbyder AMOK og RIOK en ekstra lørdags-træning med start i DR-Byen og baner der sikkert slynger sig rundt på Amager Fælled, Bryggen eller Københavns Universitet. Løbet arrangeres også for… Læs mere

Frisk luft + motion + hygge = orienteringsløb

Kom til orienteringsløb lørdag 25/3-23 kl. 10.00 med start fra vores klubhus.Alle er velkomne og alle kan være med. Der er let og mellemsvær bane 🙂Har I ikke prøvet det før - så får I en kort… Læs mere

Træningsløb, åbent for alle

Velkommen til træningsløb i Nim Skov.Mødestedet er bag Nim Skole, Møllegade 20 Nim, 8740 Brædstrup ogder er afmærkning med hvid/orange skærm fra krydset Horsensvej (hovedvej 52) / Præstevænget, ved… Læs mere

Åben orienteringstræning. (Deltag gratis) Vælg mellem lette, mellem eller svære baner. Løb 3-7 km.

Nysgerrig på orienteringsløb?🌲🏃‍♂️💨🌲🌲Nu har du igen chancen.Denne gang løber vi i Søgård Skov.OK Syd afholder hver lørdag åben træningsløb hvor alle interesserede kan deltage ganske gratis.Der kræves… Læs mere
Dato
  • Onsdag 29. marts 2023
    17:15
Beskrivelse
Så er der sæsonstart i Vejle's orienteringsklub OK Snab! Vi glæder os til atter at kunne mødes og dyrke sporten og fællesskabet.

Orienteringsløb er for alle aldersklasser og ambitionsniveau. Børn kan typisk begynde for alvor, når de kan læse, men vi har også træning for de helt små. I OK Snab træner både børn/ungdom og voksne samme dag.

Første klubtræning er Onsdag d 29.marts. Vi skal træne i Nørreskoven og mødes derfor ved vores klubhus på Vejle Atletik Stadion, Helligkildevej 2, 7100 Vejle.

Børn/unge mødes kl 17.15, voksne løbere mødes kl 17.30. Der er fællesspisning efter træningen - det koster 25 kr/person (tilmelding ikke nødvendig)

Børn og unge er delt op i grupper alt efter sværhedsgrad/alder, og starter altid med en fælles velkomst. Der er Mini-træning for børn op til ca 8 år. Herefter deles løberne op i Begynder, Let og Mellemsvær/svær.

For nye voksne vil der være særlig introduktion de første 4 træninger.

Læs mere på vores hjemmeside: http://ok-snab.dk/nyheder/nytomklubbenm/1753-saesonopstart-2023.html
Sted

55.71439, 9.55862

Mødested
Vejle Atletik Stadion Helligkildevej 2, 7100 Vejle