Prøv - Orienteringsløb

Andre begivenheder

Træningsløb i Årup Skov - åbent for alle

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: Let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning Ravnsholt

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

AMOK orienteringsløb på Amager Fælled - Åbent for alle

Denne gang skal der findes poster på de åbne sletter på Amager Fælled. Der plejer at være god mulighed for at øve kompaskurs. Alle kan være med, vi giver en god introduktion. . START Fra 17.30 - 18… Læs mere

Idrætsdag i Brøndbyskoven: Orienteringsløb for 8. årgang

Dansk Skole idræt og Brøndby Kommune inviterer til Orienteringsløb for 8. årgang.Dagen indeholder flere aktiviteter:▪️Mangepostbane med orienteringsposter i skoven▪️Sprintbane med orienteringposter… Læs mere

Skole-OL

SkoleOl i orientering for 4. - 7. klasser.Tilmelding gennem skolen.
Dato
  • Torsdag 4. august 2022
    14:30 - 19:30
Beskrivelse
Løb på opdagelse i skoven og find posterne. Husk de lange bukser!
Har du lyst til at prøve orienteringsløb? Vi har både nemme og sværere baner, og vi står klar til at hjælpe jer i gang.

Løbet er i Åbjergskoven ved Horsens OK's klubhus.

Der vil være en begynder, en let og en svær bane

🏃‍♂️Orienteringsløb er en familiesport, hvor alle på tværs af alder og niveau dyrker motion med krop og hjerne.

🏃🏻‍♀️Orienteringsløb har altid et mål, men vejen dertil er din egen. Med kort og kompas skal du finde den hurtigste vej fra post til post.

🏃🏽Orienteringsløb er en social sport, hvor sammenhold og det sociale element er i højsædet til både træning og konkurrence.

Tag din familie, børn og venner med eller kom alene. Erfarne løbere står klar til at give jer instruktion, så I hurtigt kan komme afsted på ruten. Der er både nemme og sværere baner, således at alle kan være med.

Tag løbetøjet på og oplev skoven på en anden måde, end i er vant til. I kan løbe eller gå ruten som det passer jer – enten alene eller sammen.

Når ruten er gennemført, tager vi en snak om oplevelsen og giver tips og tricks.

Vi glæder os til at se jer.
Horsens Orienteringsklub

Løbet arrangeres i samarbejde med Horsens Kommunes sommerferieaktiviteter og er derfor gratis!
Sted

55.86959, 9.7946

Mødested
Horsens Orienteringsklub Åbjergskovvej 6, 8700 Horsens