Familiesport 2022 - Orienteringsløb i Bygholm Park

Andre begivenheder

SM Sprint og Sjællandssprinten afd.3

HUSK TILMELDINGSFRIST DEN 13. MAJ.Indbydelse til SM SPRINT, søndag den 22. Maj 2022Arrangør: Køge OK i samarbejde med Køge Kommune.Klassifikation: SM Sprint, **** B stævne.Dato og tid: Søndag, den 22… Læs mere

Kom og prøv en nem eller sværere orienteringsbane - eller en teknikbane for medlemmer

❤️ LØB ELLER GÅ PÅ OPDAGELSE I SKOVEN ❤️Vi hjælper dig i gang med en passende bane. Ungerne får et orienteringspas med et klistermærke - og en medalje efter 6 ture.TILMELDING, hvis du ikke er medlem… Læs mere

Jubilæumsløb - Orienteringsløb og hygge for alle

NATUR, FAMILIETID OG MOTIONKom til Åbent Hus med orienteringsløb for alle aldre og masser af hygge!Orienteringsklubben Djurs fejrer 40 års jubilæum, og vi inviterer derfor til Åbent Hus, hvor alle… Læs mere

Orienteringsløb for børn og unge

Find vej med kort og kompas på kryds og tværs i vores bynære skove i Middelfart.Nye interesserede børn og unge er velkomne, og forældre må gerne være med.Desuden er børne- og ungdomsløbere fra andre… Læs mere

AMOK Metr-O Cup 2022 - Christianshavn (4. etape)

AMOK METRO CUP 2022 Velkommen til 4. etape af forårets festlige højdepunkt: AMOK Metr-O Cup 2022.Selv om du ikke har været med i de første 3 etaper, kan du godt nå at hoppe med på vognen. Vi… Læs mere
Dato
  • Tirsdag 17. maj 2022
    17:30 - 19:30
Beskrivelse
🏃‍♂️Orienteringsløb er en familiesport, hvor alle på tværs af alder og niveau dyrker motion med krop og hoved.

🏃🏻‍♀️Orienteringsløb har altid et mål, men vejen dertil er din egen. Med kort og kompas skal du finde den hurtigste vej fra post til post.

🏃🏽Orienteringsløb er en social sport, hvor sammenhold og det sociale element er i højsædet til både træning og konkurrence.

I maj måned har du nu muligheden for at prøve orienteringsløb 3 tirsdage i Horsens (10., 17. og 24. maj). Tag din familie, børn og venner med eller kom alene. Erfarne løbere står klar til at give jer instruktion, så I hurtigt kan komme afsted på ruten. Der er både nemme og sværere baner, således alle kan være med.

Tag løbetøjet på og oplev jeres nærområde på en anden måde, end i er vant til. I kan løbe eller gå ruten som det passer jer – enten alene eller sammen.

Når ruten er gennemført, tager vi en snak om oplevelsen og giver tips og tricks.
Tilmelding, tid og sted kan findes via: https://runamok.dk/familiesport2022/

Løbene er korte intensive orienteringsløb på sprintkort i park/by område.

Familiesport 2022 er løbsserien som Horsensløberne kender som Park Tour. I år vil vi fokusere på at tiltrække nye orienteringsløbere, men klubbens medlemmer er naturligvis velkomne. Husk at tilmelde via ovenstående link.

Vi glæder os til at se jer.
Horsens Orienteringsklub
Sted

55.862772791896, 9.8256923082549

Mødested
Bygholm Park (P-pladsen ved parken)