Orienteringstræning for alle mellem 4 og 99 år

Andre begivenheder

Løbeskole for 10 - 14 årige - motion og frisk luft

Horsens Orienteringsklub indbyder i 2021 for 8. gang til en udfordrende og sjov løbeuge, hvor løberne vil stifte bekendtskab med mange forskellige løbediscipliner, løbeugen er ikke en teknisk træning… Læs mere

Mandags hockey og styrketræning, alle er velkomne

Klubbens super effektive og sjove styrketræning. Der frit valg mellem hockey og WorkOutMoves kl. 17:30-18:15, og derefter vil der være fælles styrketræning og til sidst fælles udstræk resten af tiden… Læs mere

Prøv orienteringsløb - kan du finde vej i Horsens?

Orienteringsløb - kan du finde rundt i Horsens ? Horsens Orienteringsklub har lavet ruter og stiller sig klar til at hjælpe dig i gang med et orienteringsløb.Vi forklarer dig om kortet og hvordan du… Læs mere

Tirsdagstræning i Lellinge

Træningsløb for medlemmer af Køge Orienteringsklub, samt interesserede børn og voksne fra Køge, Stevns og Solrød kommuner.Det er gratis at deltage.Klubben sørger for grundig instruktion til… Læs mere
Dato
  • Tirsdag 31. august 2021
    17:00 - 19:15
Beskrivelse
Motion, hjernegymnastik og socialt samvær for alle.

Skal du med ud i skoven og få aktiveret både kroppen og hjernen? Så er vores tirsdagstræning sikkert noget for dig.

HVORNÅR?
Hver tirsdag har vi orienteringstræning, der er åben for alle. Afhængigt af alder og niveau kan du deltage i et af vores hold. Der vil være udfor-dringer til de helt nye, børn, voksne og også de garvede løbere.
Vores engagerede trænere er klar til at hjælpe dig i gang.

HVOR?
Vi træner skiftevis i Knudskoven (lige uger) og Munkholm Skov (ulige uger).

HVORDAN?
Du kan deltage i et af de 3 følgende hold

Orienteringsleg for de 4-8 årige kl. 17:00 – 18:00
Her er der fokus på at have det sjovt, lege og stille og roligt blive tryg i skoven med et kort i hånden. Træningen består af forskellige lege og orienteringsløb, hvor alle kan være med. Vores 2 engagerede trænere er klar til at tage imod dig.

Orienteringstræning for de 8 – 18 årige kl. 18:00-19:15
Dette hold er ofte yderligt delt op i 3 grupper afhængigt af alder og niveau. Der lægges vægt på først at lære de grundlæggende orienteringsteknikker, og stille og roligt bliver der lagt flere lag på Hovedparten af øvelserne foregår enten 2-3 sammen eller sammen med en træner.
Vi har et godt socialt miljø, hvor der er plads til alle, når de 3 trænere byder op til sjov.

Orienteringstræning for de voksne kl. 18:00 – 19:15
Dette hold favner både de garvede og de helt nye løbere. Vi øver teknik. Gerne sammen 2 og 2. Helt nye har mulighed for at løbe sammen med en erfaren løber, der er klar til at give dig en masse fif og teknisk viden

NYT MEDLEM?
DU er meget velkommen til at komme og være med et par gange, for at se, om det er noget for dig.
Hvis du gerne vil være medlem, så kontakt kasseren
https://www.holbaekorienteringsklub.dk/klubben/nytmedlem/

BILLEDER
Vi tager billeder til brug på vores Facebookside og hjemmeside. Hvis du ikke vil være med på disse, så giv os et prik.

SPØRGSMÅL?
Så tøv ikke med at skrive til Bjark, en af vores trænere på bjarkbo@gmail.com
Sted

55.691071626003, 11.790815675261

Mødested
Munkholm Skoven