Orienteringstræning for alle mellem 4 og 99 år

Andre begivenheder

Begynderkursus i orienteringsløb for børn

Skal det være dit barn som finder skatten og samtidig blive fortrolig med naturen på en sjov og spændende måde?På vores hold for Skovtrolde (ca. 7 – 11-årige) er der nu igen plads.Vi starter torsdag… Læs mere

Tekniktræning for alle - Farum Lillevang

Adresse: https://goo.gl/maps/4WJFUL97SgqErBxc9Opdateres på https://www.farum-ok.dk/sider/o-grupper/ungdom/tekniktraening.htmTekniktræningen er et fælles medlemstilbud for de 4 orienteringsklubber:… Læs mere

Sjov i Skov

Er dit barn mellem 3 og 10 år og klar på at komme ud i naturen, få nye venner og måske lære at finde vej i skoven? Så kom og prøv om vores børnehold i Kildeholm Orienteringsklub er noget for jer!Der… Læs mere

Træningsløb Hobro Østerskov (gratis for alle)

Start: Mellem kl. 12.30 og 13.30 (postindsamling starter kl. 14.30)Gratis for alle :-)Efter løbet er klubben vært ved Grill med pølser samt dertil øl/vandAfmærkning: På Mariagervej ved Amerikavej… Læs mere

Orienteringsløb, åbent for alle

Så kan vi igen byde velkommen til et lørdagsløb/træningsløb i Horsens OK - denne gang i Staksrode Skov ved Vejle Fjord. Der er mødested på P-pladsen tæt ved fjorden.Der kan startes mellem klokken 12.… Læs mere
Dato
  • Tirsdag 17. august 2021
    17:00 - 19:15
Beskrivelse
Motion, hjernegymnastik og socialt samvær for alle.

Skal du med ud i skoven og få aktiveret både kroppen og hjernen? Så er vores tirsdagstræning sikkert noget for dig.

HVORNÅR?
Hver tirsdag har vi orienteringstræning, der er åben for alle. Afhængigt af alder og niveau kan du deltage i et af vores hold. Der vil være udfor-dringer til de helt nye, børn, voksne og også de garvede løbere.
Vores engagerede trænere er klar til at hjælpe dig i gang.

HVOR?
Vi træner skiftevis i Knudskoven (lige uger) og Munkholm Skov (ulige uger).

HVORDAN?
Du kan deltage i et af de 3 følgende hold

Orienteringsleg for de 4-8 årige kl. 17:00 – 18:00
Her er der fokus på at have det sjovt, lege og stille og roligt blive tryg i skoven med et kort i hånden. Træningen består af forskellige lege og orienteringsløb, hvor alle kan være med. Vores 2 engagerede trænere er klar til at tage imod dig.

Orienteringstræning for de 8 – 18 årige kl. 18:00-19:15
Dette hold er ofte yderligt delt op i 3 grupper afhængigt af alder og niveau. Der lægges vægt på først at lære de grundlæggende orienteringsteknikker, og stille og roligt bliver der lagt flere lag på Hovedparten af øvelserne foregår enten 2-3 sammen eller sammen med en træner.
Vi har et godt socialt miljø, hvor der er plads til alle, når de 3 trænere byder op til sjov.

Orienteringstræning for de voksne kl. 18:00 – 19:15
Dette hold favner både de garvede og de helt nye løbere. Vi øver teknik. Gerne sammen 2 og 2. Helt nye har mulighed for at løbe sammen med en erfaren løber, der er klar til at give dig en masse fif og teknisk viden

NYT MEDLEM?
DU er meget velkommen til at komme og være med et par gange, for at se, om det er noget for dig.
Hvis du gerne vil være medlem, så kontakt kasseren
https://www.holbaekorienteringsklub.dk/klubben/nytmedlem/

BILLEDER
Vi tager billeder til brug på vores Facebookside og hjemmeside. Hvis du ikke vil være med på disse, så giv os et prik.

SPØRGSMÅL?
Så tøv ikke med at skrive til Bjark, en af vores trænere på bjarkbo@gmail.com
Sted

55.691071626003, 11.790815675261

Mødested
Munkholm Skoven