Introforløb i orienteringsløb (Tre lørdage)

Andre begivenheder

Find poster i Sundby - Prøv orienteringsbaner og zigzag-orientering

SJOVT FOR NYBEGYNDERE OG ØVEDE  Børnefamilier, løbere og orienteringsløbere - GRATIS og uden tilmelding VI ER EN DEL AF FOLKEFESTEN I forlængelse af torsdagens DIF Skole OL finaler er der åbne… Læs mere

Tekniktræning Farum Lillevang

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

Klubløb i Søheden

Afmærkning fra Søhedenvej/Skovvej øst for Kirkholt.. Der er følgende baner: Bane 1, SVÆR 5,9 km Bane 2, SVÆR 4,7 km Bane 3, SVÆR 3,4 km Bane 4, MELLEMSVÆR 3,3 km Bane 5, LET 2,5 km Bane 6,… Læs mere

AMOK Sommer-hygge-afslutning / Jan Bartniks mindeløb (kun for medlemmer)

DETTE LØB ER KUN FOR MEDLEMMER AF AMOK. Forårssæsonen er ved at lakke mod enden, og det markeres som vanligt med sommerafslutning og ikke mindst….. ”Jan Bartniks Mindeløb” Arrangementet er kun FOR… Læs mere

Ballerup Summer Cup - Etape 2: Bøndernes Hegn

𝗕𝗔𝗟𝗟𝗘𝗥𝗨𝗣 𝗦𝗢𝗠𝗠𝗘𝗥 𝗖𝗨𝗣 er en gennemgående konkurrence over 3 afdelinger. 𝗙𝗿𝗶 𝘀𝘁𝗮𝗿𝘁 mellem kl. 17.00 og 18.15. Postindsamling påbegyndes kl. 20.00. Maxtid er 2 timer, så start inden 18 hvis du bruger… Læs mere
Dato
  • Start: Lørdag 13. august 2022 kl. 10:00 🎇
    Slut: Lørdag 27. august 2022 kl. 11:30 🏁
Beskrivelse
Deltag i vores gratis introforløb. Får du mod på mere, er du meget velkommen i OK73 Gladsaxe (Billigt kontingent)

TILMELDING til alle tre lørdage:
https://ezme.io/c/xCO/kO0G

1. INTRO: 13. august – Let bane ca. 1,5 km.
▪️ Vi gennemgår orienteringskort og udvalgte signaturer.
▪️ Vi går samlet eller i grupper i skoven for at finde posterne. Undervejs viser vi, hvordan skovens terrængenstande (Stier, grøfter, moser, bakker, lavninger, mm.) er tegnet på kortet.
▪️ Du løber den samme bane - alene eller sammen med et par andre.

2. INTRO: 20. august – Mellemsvær bane ca. 2 km.
▪️ Vi går igen samlet eller i grupper ud i skoven og ser på andre terrængenstande.
▪️ Vi øver lidt kompas.
▪️ Du løber den samme bane - alene eller sammen med et par andre.

3. INTRO: 27. august – Svær bane ca. 2,5 km.
▪️ Du løber banen alene eller med en erfaren følger - evt. med tidtagning som til konkurrencer.

Vi glæder os til at se dig i skoven med løbeskoene på!

Med venlig o-hilsen
Anna, Camilla, Ida og Gunner

-----

HVEM ER OK73 GLADSAXE?
Vi er en mindre klub på ca. 80 medlemmer, hjemmehørende i Gladsaxe Kommune. Vores mål er at udbrede kendskab til orienteringssporten og samtidig få flere medlemmer.

Næsten hver søndag, har vi træningsløb for alle, både for medlemmer og ikke medlemmer, med startsted fra P-pladsen Frederiksborgvej 111, Værløse, mellem kl. 10.00 og 10.30.

Her kan du få starthjælp, og desuden vælge mellem et bredt udvalg af baner med forskellige længder og sværhedsgrader.
Læs mere på klubbens hjemmeside: www.ok73.dk

HVAD ER ORIENTERINGSLØB?
Orienteringsløb går ud på at man på kortest mulig tid skal finde en række poster, indtegnet på et kort, i en bestemt rækkefølge.
Evnen til at finde vej i terrænet er lige så vigtig som løbehastigheden.

Orienteringsløb er en individuel sport, hvor man løber sin bane alene. Efter man har løbet, kan man diskutere oplevelser og vejvalg med de andre i klubben.

Der afholdes konkurrencer og løb i hele Danmark og resten af verden, hvor man primært løber i skove eller andet natur, men byløb er også blevet populært.
Alle kan deltage, uanset fysik, alder og niveau, idet banerne opdeles i aldersgrupper og med forskellige sværhedsgrader:

Begynder bane, hvor poster er placeret fortrinsvis på store stier.

Let bane, hvor poster er placeret på store og små stier i terrænet. Dog skal posten kunne ses fra stien.

Mellemsvær bane, hvor poster er placeret i terrænet, dog med kort afstand fra stier.

Svær bane, hvor poster er placeret i terrænet og hvor der ofte skal løbes på tværs i terrænet.

Ved konkurrenceløb opdeles aldersklasser fra D/H10. Efter D/H21 løbes i aldersgrupper med et interval på 5 år, i nogle løb op til D/H90, så alle kan være med. Konkurrenceløb kan ses på www.o-service.dk, det er dog kun medlemmer, der kan tilmelde sig konkurrencer.
Sted

55.77235, 12.42487

Mødested
P-pladsen ved ”Halvvejshuset” - Frederiksborgvej 111, Værløse