Introforløb i orienteringsløb (Tre lørdage)

Andre begivenheder

Torsdagsteknik, Nørreskoven

Træningsløb med teknikelement som tilvalg. Også lette og mellemsvære baner. Gratis for medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73. 25,- for øvrige.

Åben ungdoms- og voksentræning - Skibhusskoven

Åben ungdoms- og voksentræning.Start kl. 17.30Poster indsamles fra kl. 18.45Dagens moment: 3 sløjferSkovorientering.Tilmelding: Klik på tilmeld på begivenheden

Alhedeløbet 2025

Så er det tid til Alhedeløbet 2025Der løbes rundeløb på 4,2 km, så der er mulighed for at løbe rigtigt langt.Første løbestart er 18:30 Du kan også tage turen på MTB, så starter du 17:30Seneste… Læs mere

Klubmesterskab i sprint-orientering

Klubmesterskab i sprint-orientering.Gæster er velkomne

Træningsløb - Sprint på Århusbakken

Kom og løb orienteringsløb. Kortudlevering på P-pladsen ved Langsøskolen mellem kl. 18.00 og 18.30.Se instruktionen på Klubbens hjemmeside https://silkeborg-ok.dk/2025/05/12/sprinttraening-paa-… Læs mere
Dato
  • Start: Lørdag 13. august 2022 kl. 10:00 🎇
    Slut: Lørdag 27. august 2022 kl. 11:30 🏁
Beskrivelse
Deltag i vores gratis introforløb. Får du mod på mere, er du meget velkommen i OK73 Gladsaxe (Billigt kontingent)

TILMELDING til alle tre lørdage:
https://ezme.io/c/xCO/kO0G

1. INTRO: 13. august – Let bane ca. 1,5 km.
▪️ Vi gennemgår orienteringskort og udvalgte signaturer.
▪️ Vi går samlet eller i grupper i skoven for at finde posterne. Undervejs viser vi, hvordan skovens terrængenstande (Stier, grøfter, moser, bakker, lavninger, mm.) er tegnet på kortet.
▪️ Du løber den samme bane - alene eller sammen med et par andre.

2. INTRO: 20. august – Mellemsvær bane ca. 2 km.
▪️ Vi går igen samlet eller i grupper ud i skoven og ser på andre terrængenstande.
▪️ Vi øver lidt kompas.
▪️ Du løber den samme bane - alene eller sammen med et par andre.

3. INTRO: 27. august – Svær bane ca. 2,5 km.
▪️ Du løber banen alene eller med en erfaren følger - evt. med tidtagning som til konkurrencer.

Vi glæder os til at se dig i skoven med løbeskoene på!

Med venlig o-hilsen
Anna, Camilla, Ida og Gunner

-----

HVEM ER OK73 GLADSAXE?
Vi er en mindre klub på ca. 80 medlemmer, hjemmehørende i Gladsaxe Kommune. Vores mål er at udbrede kendskab til orienteringssporten og samtidig få flere medlemmer.

Næsten hver søndag, har vi træningsløb for alle, både for medlemmer og ikke medlemmer, med startsted fra P-pladsen Frederiksborgvej 111, Værløse, mellem kl. 10.00 og 10.30.

Her kan du få starthjælp, og desuden vælge mellem et bredt udvalg af baner med forskellige længder og sværhedsgrader.
Læs mere på klubbens hjemmeside: www.ok73.dk

HVAD ER ORIENTERINGSLØB?
Orienteringsløb går ud på at man på kortest mulig tid skal finde en række poster, indtegnet på et kort, i en bestemt rækkefølge.
Evnen til at finde vej i terrænet er lige så vigtig som løbehastigheden.

Orienteringsløb er en individuel sport, hvor man løber sin bane alene. Efter man har løbet, kan man diskutere oplevelser og vejvalg med de andre i klubben.

Der afholdes konkurrencer og løb i hele Danmark og resten af verden, hvor man primært løber i skove eller andet natur, men byløb er også blevet populært.
Alle kan deltage, uanset fysik, alder og niveau, idet banerne opdeles i aldersgrupper og med forskellige sværhedsgrader:

Begynder bane, hvor poster er placeret fortrinsvis på store stier.

Let bane, hvor poster er placeret på store og små stier i terrænet. Dog skal posten kunne ses fra stien.

Mellemsvær bane, hvor poster er placeret i terrænet, dog med kort afstand fra stier.

Svær bane, hvor poster er placeret i terrænet og hvor der ofte skal løbes på tværs i terrænet.

Ved konkurrenceløb opdeles aldersklasser fra D/H10. Efter D/H21 løbes i aldersgrupper med et interval på 5 år, i nogle løb op til D/H90, så alle kan være med. Konkurrenceløb kan ses på www.o-service.dk, det er dog kun medlemmer, der kan tilmelde sig konkurrencer.
Sted

55.77235, 12.42487

Mødested
P-pladsen ved ”Halvvejshuset” - Frederiksborgvej 111, Værløse