Orienteringsløb i Middelfart for børn, unge og familier

Andre begivenheder

CPH Indoor Orienteering - Panum Instituttet

Vil du prøve at finde vej gennem Panums labyrintiske korridorer og Mærsk Tårnets imponerende etager eller navigere gennem H.C. Ørsted Gymnasiets innovative undervisningsrum og unikke "spoler" med… Læs mere

Orienteringsløb i Als Sønderskov - åbent for alle

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Klubløb i Bunken Klitplantage

Så skal der løbes i det østlige Vendsyssel igen, når der næste søndag skal findes vej i Bunken Klitplantage Bunken plantage har det hele, løvskov, nåleskov, hede og masser af bakker, og er man lidt… Læs mere

Orienteringsløb fra Gåsehuset

DSR's O-sektion indbyder til orienteringsløb fra Gåsehuset, DSR’s hytte ved Ravnsholt Skov. Kom ud og nyd skoven, og få motioneret både hjerne og hjerte. https://dsr-o.dk/gaasehusloeb/ Løbstype:… Læs mere

CPH Indoor Orienteering - H.C. Ørsted Gymnasiet i Lyngby

Vil du prøve at finde vej gennem Panums labyrintiske korridorer og Mærsk Tårnets imponerende etager eller navigere gennem H.C. Ørsted Gymnasiets innovative undervisningsrum og unikke "spoler" med… Læs mere
Dato
  • Onsdag 12. juni 2024
    15:30 - 17:00
Beskrivelse
Orienteringsløb for børn, unge og familier og andre voksne – Alle er velkomne.
Aftenens træningsløb er i rundt i Middelfarts smalle gader og gårde.

Det er let at blive grebet af orientering. Det er bevægelse i naturen eller byens gader. Mange børn og voksne oplever det som skattejagt, og det er i høj grad en familiesport, som man kan udfordre sig med sammen.
Nogle børn løber alene eller sammen med en ven. Andre løber hele familien sammen og ”læser” i fællesskab kortet i jagten på posterne.
I er velkomne til at være med et par gange og prøve vores sport, inden I beslutter jer for medlemskab. I skal bare møde op. Så er der hjælp at få.
Træningen for børn, unge og familier varer fra kl. 17.30 til kl. 19:00 og starter med fælles leg og opvarmning.
Andre voksne, kan deltage i opvarmningen eller tage direkte ud på banerne med fri start mellem kl. 17:30 og 18:30. Vi starter postindsamling kl. 19:30.
Hold øje med postskærmen, der viser, hvor vi mødes. Når I ankommer, skal I gå hen og blive krydset af hos en af trænerne. Det skal I også, når I går hjem, så vi har styr på, at alle er kommet hjem fra skoven eller byen.

Hvad skal du medbringe:
Løbesko. Lange løbebukser. Eventuelt kompas, men du kan også låne. En drikkedunk og måske lidt spiseligt.

Pris:
Medlemmer af OK Melfar eller FROS Fredericia: Gratis.
Nysgerrige der vil prøve orienteringsløb: Prøv gratis et par træninger, inden du beslutter, om du vil være medlem.
Medlemmer af andre orienteringsklubber: 20 kr. der indbetales på MobilePay 21 45 03 82 – Inger.


Se forårets træningsplan: https://docs.google.com/document/d/1eo6dvk4uQ050HPDg0DkySqnLVo5emJs9/edit

Se vores hjemmeside: https://ok-melfar.dk/V2/index.php
Sted

55.504914090027, 9.7298215907858

Mødested
Skolegården, Vestre Skole, Søndergade 41, Middelfart