Intro til Orienteringsløb for voksne i Munkholm Skov

Andre begivenheder

Divisionsmatch og åbne baner

Divisionsmatch op-/nedrykning 1-3 division ØST.Mulighed for åbne baner.Se mere på https://info.fiforientering.dk/arrangementer/2022-09-25-divisionsmatch/

Søndagstræning i Kalkgraven + Firemile skov

Klubtræning for Køge OKKom "op på dupperne" til divisionsløbet.Baner:Lang svær 5,0 km.Kort svær 3,7 km.Let: 2,5 km.

På opdagelse i skoven med kort og orienteringsposter - Find Vej Dage

❤️ KOM OG VÆR MED - TAG PÅ OPDAGELSE I SKOVEN ❤️Frisk luft og motion - og orienteringspas og klistermærke til ungerneTILMELDING, hvis du ikke er medlem: https://ezme.io/c/xCO/kbUdBEGYNDERBANERVi har… Læs mere

Åbent orienteringsløb på faste poster - Alle er velkomne

Orienteringsklubben Pan tilbyder åbne orienteringsløb på faste poster. Der er baner i forskellige længder og sværhedsgrader, og man bestemmer selv, hvornår man løber.🌳 Alle er velkomne - også dig,… Læs mere

STYRKE, STABILITETSTRÆNING OG FLOORBALL, alle er velkomne

Klubbens super effektive og sjove styrketræning med garanti for højt humørKom frisk til Styrke, stabilitetstræning og floorballVi kører med to hold for dem der ikke vil spille FloorballHusk god… Læs mere
Dato
  • Tirsdag 9. august 2022
    18:00 - 19:15
Beskrivelse
PRØV ORIENTERINGSLØB - VI STARTER INTRO-FORLØB OP I AUGUST

DE FØRSTE 3 GANGE ER GRATIS
Det er muligt at starte den tirsdag, hvor det passer dig bedst (tirsdag den 2., 9., 16., 23. eller 30. august).

ORIENTERINGSTRÆNING FOR VOKSNE ER BÅDE FOR NYBEGYNDERE, LET ØVEDE OG ØVEDE.
Hver tirsdag har vi fokus på en teknisk disciplin indenfor orienteringsløb. Det kan være kompas, højdekurver, vejvalg og meget andet.
Mange af øvelserne forgår 2 og 2 og nye vil altid løbe sammen med en erfaren løber de første gange
Her er både plads til dem der vil konkurrere og dem der gerne vil have en dejlig tur i skoven.

OBS Husk at tilmelde dig til træning via
https://www.holbaekorienteringsklub.dk/klubben/nytmedlem/

OM HOLBÆK ORIENTERINGSKLUB

VI TRÆNER HVER TIRSDAG
Hver tirsdag har vi orienteringstræning, der er åben for alle. Afhængigt af alder og niveau kan du deltage i et af vores hold. Der vil være udfordringer til de helt nye, børn, voksne og også de garvede løbere. Vores engagerede trænere er klar til at hjælpe dig i gang.

I EN SKOV OMKRING HOLBÆK
Vi træner skiftevis i Knudskoven (lige uger) og Munkholm Skov (ulige uger).

HVILKE HOLD:
Du kan deltage på et af de 3 følgende hold:
Orienteringsleg for de 4-8 årige kl. 17:00 – 17:45
Her er der fokus på at have det sjovt, lege og stille og roligt blive tryg i skoven med et kort i hånden. Træningen består af forskellige lege og orienteringsløb, hvor alle kan være med. 2 af vores ungdomsløbere står for denne træning sammen med en af de voksne trænere.

Orienteringstræning for de 8 – 18 årige kl. 18:00-19:15
Dette hold er ofte yderligt delt op i grupper afhængigt af alder og niveau. Der lægges vægt på først at lære de grundlæggende orienteringsteknikker, og stille og roligt bliver der lagt flere lag på. Hovedparten af øvelserne foregår enten 2-3 sammen eller sammen med en træner.
Vi har et godt socialt miljø, hvor der er plads til alle, når de 3 trænere byder op til sjov.

Orienteringstræning for de voksne kl. 18:00 – 19:15
Dette hold favner både de garvede og de helt nye løbere. Vi øver teknik. Gerne sammen 2 og 2. Helt nye har mulighed for at løbe sammen med en erfaren løber, der er klar til at give dig en masse fif og teknisk viden

NYT MEDLEM?
Du er meget velkommen til at kontakte vores kasserer, hvis du gerne vil være medlem hos os:
https://www.holbaekorienteringsklub.dk/klubben/nytmedlem/

BILLEDER
Vi tager billeder til brug på vores Facebookside og hjemmeside. Hvis du ikke vil være med på disse, så giv os et prik.

SPØRGSMÅL?
Så tøv ikke med at skrive til Bjark, en af vores trænere på bjarkbo@gmail.com
Sted

55.686683692974, 11.796193713055

Mødested
Munkholm Skov