Orienteringsløb for børn og unge

Andre begivenheder

SM Sprint og Sjællandssprinten afd.3

HUSK TILMELDINGSFRIST DEN 13. MAJ.Indbydelse til SM SPRINT, søndag den 22. Maj 2022Arrangør: Køge OK i samarbejde med Køge Kommune.Klassifikation: SM Sprint, **** B stævne.Dato og tid: Søndag, den 22… Læs mere

Kom og prøv en nem eller sværere orienteringsbane - eller en teknikbane for medlemmer

❤️ LØB ELLER GÅ PÅ OPDAGELSE I SKOVEN ❤️Vi hjælper dig i gang med en passende bane. Ungerne får et orienteringspas med et klistermærke - og en medalje efter 6 ture.TILMELDING, hvis du ikke er medlem… Læs mere

Jubilæumsløb - Orienteringsløb og hygge for alle

NATUR, FAMILIETID OG MOTIONKom til Åbent Hus med orienteringsløb for alle aldre og masser af hygge!Orienteringsklubben Djurs fejrer 40 års jubilæum, og vi inviterer derfor til Åbent Hus, hvor alle… Læs mere

Orienteringsløb for børn og unge

Find vej med kort og kompas på kryds og tværs i vores bynære skove i Middelfart.Nye interesserede børn og unge er velkomne, og forældre må gerne være med.Desuden er børne- og ungdomsløbere fra andre… Læs mere

AMOK Metr-O Cup 2022 - Christianshavn (4. etape)

AMOK METRO CUP 2022 Velkommen til 4. etape af forårets festlige højdepunkt: AMOK Metr-O Cup 2022.Selv om du ikke har været med i de første 3 etaper, kan du godt nå at hoppe med på vognen. Vi… Læs mere
Dato
  • Mandag 30. maj 2022
    17:00 - 18:30
Beskrivelse
Find vej med kort og kompas på kryds og tværs i vores bynære skove i Middelfart.
Nye interesserede børn og unge er velkomne, og forældre må gerne være med.
Desuden er børne- og ungdomsløbere fra andre klubber velkomne til en tur i Melfar terræn.

Til orienteringsløb får man både udfordret kroppen ved at løbe på stier og gennem skovbunden, men også hovedet, når man hele tiden skal tage beslutninger om det bedste vejvalg.

Spænd skoene og snup en drikkedunk med. Det er også en god ide at have tørt tøj eller noget overtrækstøj med til efter løbet.

Trænerne er klar. Mandag d. 30. maj mødes vi ved Billeshave Efterskole, Billeshavevej 51, Middelfart.
Start kl. 17.
Slut kl. 18:30.

Fra april til oktober mødes børn- og unge i klubben hver mandag til løb, træning, leg og hyggeligt samvær.
Sted

55.536171355715, 9.8029021424534

Mødested
Billeshave Efterskole