Nytårs O-delleløb

Andre begivenheder

Vintercup 2022. 3. afdeling, Ryslinge

OBS - Alle kort i A4 størrelse er udskiftet torsdag aften 21:30 /Ole BalslevKort og info: https://odense-ok.dk/vintercup-2022/Løbene afvikles alle som selvtræning.Det betyder at man løber/træner… Læs mere

På opdagelse i Herlev - Find alle posterne

LØB ELLER GÅ PÅ OPDAGELSE I HERLEVVi gentager succesen fra sidste år med flere hundrede deltagere.TILMELDING - Modtag kortet på e-mail fredag formiddaghttps://ezme.io/c/7b/zYdQGIV ET BIDRAG TIL… Læs mere

Nyt år = nye vaner = find poster i skoven :)

Kom til orienteringsløb lørdag 22/1-22 kl. 10.00 med start fra vores klubhus.Alle er velkomne og alle kan være med. Der er let og mellemsvær bane 😁🌺På lørdag har vi fokus på kompas, men det er også… Læs mere

Åbent orienteringsløb v. Moesgård Strand - Kom og vær med

Vi uddeler kort kl. 11-11.30 og hjælper dig godt igang. Kom og vær med.✳️ Alle er velkomne - også dig, som ikke har prøvet orienteringsløb før.✳️ Hvornår: Fra lørdag d. 22/1 kl. 11.00 til 13.00.… Læs mere

Orienteringsløb - åbent træningsløb for alle

Orienteringsløb - Vintertræning hos OK MelfarMødested: Middelfart Stadion, Adlerhusvej 3, 5500 Middelfart. Parkering i forbindelse med stadion eller på Adlerhusvej. Ingen bade- eller… Læs mere
Dato
  • Søndag 16. januar 2022
    10:00 - 12:30
Beskrivelse
LINK TIL INSTRUKTION: http://www.koegeok.dk/?p=10613
_______________________________________

Køge Orienteringsklub har tradition for et træningsløb omkring nytår for at støtte op om medlemmernes nytårs fortsætter om at komme af med julefedtet i en fart.

Derfor indbyder vi klubbens medlemmer og andre interesserede til en rask “kombi” i Greve, Søndag den 16. januar med start mellem kl. 10:00 - 11:00 med et løb som bringer dig igennem land, by og skov. Der bliver ca. 50% løb på hårdt underlag, så man bør satse på sko med lidt affjedring for at skåne “undersåtterne”. Brug de gamle sko som kan tåle at blive våde og snavsede.

Tag naboer, genboer, bagboer, whist vennerne og svigerforældre med, og lad ungerne få en pause fra de firkantede skærme. Få et rigtigt orienteringskort i hånden og prøv om du kan finde rundt.
Husk dit GPS ur hvis du har et. Måske får du også brug for et kompas, så tag evt. mobil telefonen i lommen.

Baner:
1. Svær lang: 6,9 km.
2. Svær kort: 4,7 km.
3. Let: 3,6 km.

Deltagerpris:
Køge OK medlemmer: Gratis
Øvrige, til og med 15 år: Gratis
Øvrige, 16 år og derover: kr. 20 pr. næse.

Tilmelding: SMS til tlf. 4227 1018.
Skriv banenummer, navn og klub/by.
f.eks.: 2 - Tage E. - Køge
Sted

55.592551856829, 12.303378981578

Mødested
Greve Idrætscenter