Familie- og motionsorientering. Coronasikker selvbetjening
Andre begivenheder
Amager OK starter sensommerens træningsløb tirsdag d. 4. august med en postjagt på Islands Brygge
Vi starter ved Skolen på Islands Brygge og jagter poster Islands Brygge.
AMOKs træningsløb er… Læs mere
AMOKs træningsløb er altid åbne for begyndere. Vi giver en instruktion i kortsignaturer og i at vende kortet rigtigt før vi sender dig afsted.
Denne gang skal vi lede efter poster på Sydhavnstippen… Læs mere
Svære baner ca. 4 og 6 km.
Mellemsvær ca. 4 km
Let bane ca. 3 km.
De to svære baner fås med varierende teknikelement.
Gratis for medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73. Øvrige betaler 25… Læs mere
OK PAN, Aarhus, indbyder til JFM Stafet lørdag den 15. august 2026 i Ringelmose
Du finder indbydelsen her:https://okpan.dk/jfm2026/
Kastrup havn og by er perfekt for dig, der gerne vil prøve orienteringsløb for første gang. Vi giver en kort instruktion og banerne er ikke sværere end at alle kan være med - både børn og voksne.
.… Læs mere
Dato
- Start: Lørdag 27. marts 2021 kl. 12:00 🎇
Slut: Søndag 28. marts 2021 kl. 15:00 🏁
Beskrivelse
Tag familien med på skattejagt eller løb selv en tur i skoven og find posterne. Vores ugentlige træning er i denne tid ændret til coronasikker selvbetjening. Hent kortene på vores hjemmeside
https://oksyd.dk/ torsdagen før og print det selv. Der er både lette 3-4 km baner på stier og veje og sværere 6-7 km baner inde i terrænet. Hvis du ikke har prøvet o-løb før, så vælg den lette bane. Du kan gå, lunte eller løbe. Mød op i det travetøj eller løbetøj du har. Bestem selv hvornår du vil af sted og hold coronasikker afstand til andre folk du møder i skoven. Der er ingen bemanding ved start og mål. Som noget nyt tilbyder vi on-line vejledning i o-løb: tips og tricks så du altid går rigtigt, - eller næsten altid. Send en mail til
formand@oksyd.dk hvis du er interesseret.
Sted
54.8377387995, 9.446319051
Mødested
Kollund Skov. Mødested Kollund Mole