Rundt i Lemvig, gad vide om du kender byen
Andre begivenheder
Nysgerrig på orienteringsløb?
Nu har du igen chancen.
Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere
Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.
Der er instruktion klokken 10-11.
Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere.
Posterne… Læs mere
Så er det tid til årets første klubløb,Glæd jer, det er årets bedste baner og der er ” hvid skov” overalt, det bliver uforglemmeligt.
Lige når du er kommet ind i skoven, kantparker i venstre side.… Læs mere
DSR's O-sektion indbyder til orienteringsløb fra Gåsehuset, DSR’s hytte ved Ravnsholt Skov. Kom ud og nyd skoven, og få motioneret både hjerne og hjerte. https://dsr-o.dk/gaasehusloeb/
Løbstype:… Læs mere
I denne uge løber vi i området ved Amager Strandpark, så forvent vind i håret, risiko for sand i sokkerne og måske også lidt bakker!
Området er fortrinligt for nye løbere, for du kan ikke rigtigt… Læs mere
Dato
- Lørdag 28. november 2020
14:00 - 15:00
Beskrivelse
Nu har du mulighed for at prøve at komme rundt i Lemvig by, gad vide om du kommer nogle steder hvor du ikke har været før. Der er baner for alle, både dig der er ny med kort og dig der har prøvet det mange gange.
Coronaløb i bakker og bølgers by, Lemvig, dag og nat den 28-29 november. Der er lavet 5 baner som er placeret i vandkant, forkant, bagkant og udkant. Der er højdemeter på de svære og lange baner.
Let: 2,9 km
Meget Kort svær:3,4 km
Kort svær: 4,3 km
Mellem svær: 4,5 km
Lang svær: 7,2 km
Banerne kan løbes fra lørdag kl. 14, så kan I nå at handle først. I kunne prøve at løbe i mørke (der er lys næsten alle steder). Posterne tages ned søndag kl.15.
Start er tæt ved parkeringspladsen ved Isværket på adressen Havnen 66, 7620 Lemvig. Her forefindes der også bad og toilet.
Banerne er tilgængelige på O-track søndag fra kl 15:00.
Godt løb til jer alle.
mvh Per
Når du har været ude og løbe vil banelæggeren blive glad for at du skriver en bemærkning på Facebook omkring din tur.
(ønsker du en gratis bane, send en mail til AVM@ucholstebro.dk)
Mødested
Klimatorium Havnen 66, 7620 Lemvig