8. dec: Indendørs orienteringsløb i Bjerget - prøv noget nyt

Andre begivenheder

Vintercup 1 Kongshøj

Aalborg Orienteringsklub arrangerer som en del af klubtræningen en cup - bestående af 6 løb - primært i bynære områder.Til forskel fra klubtræningerne vil der være tidtagning ved brug af Emit-brikker… Læs mere

Orienteringsløb på Amager Fælled

Lørdag den 1. november arrangerer Rådgivende Ingeniørers Oriengerings Klub og Amager Orienteringsklub et fælles orienteringsløb på Amager Fælled. STARTSTED Skolen på Islands Brygge   BANER Der vil… Læs mere

Orienteringsløb i Frøslev Plantage Syd - åbent for alle

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Byfræs nr 2 2025/6

Byfræs er løb rundt i byen omkring vores klubhus med spisning og hygge bagefter.Så tag børnene med og får klaret både motion samvær og aftensmad på en gang. Løb gratis, mens spisning koster 30 pr… Læs mere

NightChamp Prolog - Natorienteringsløb i Østjylland

NightChamp er en serie af natorienteringsløb: en prolog og tre etaper i november samt tre etaper i februar. - Kort og baner i høj kvalitet. - Lette, mellemsvære og svære baner i forskellige længder… Læs mere
Dato
  • Tirsdag 8. december 2020
    17:00
Beskrivelse
Opdatering (30. november): Træningen 8. december er lavet om til selvtræning/print-selv. Der afvikles således ikke træning tirsdag den 8. december.

Som postafmærkning bliver der sat små klistermærker op, og de bliver siddende, indtil de falder ned. Så træn meget gerne i løbet af ugen, så vi spreder os ud over en længere tidsperiode. Og husk at tage hensyn til biler, beboere osv. i området.

Alle print-selv-baner kan findes her, og banerne i Bjerget lægges op senere på ugen: https://runamok.dk/selvtr%C3%A6ning-2020.html.

---------------

Denne gang skal vi løbe indendørs orienteringsløb i "Bjerget". Du bliver forvirret, du kommer til at løbe op - og ned - og op indtil du har tabt pusten og mistet overblikket over, hvilken etage du befinder dig på. Så kom og tag udfordringen op.

STARTSTED:
Indgangen ved "Bjerget" i Ørestad, Ørestads Blvd. 55, 2300 København S

PRIS:
Gratis for medlemmer af AMOK.
Andre: 20,-. (mobile pay 90807)

KORT og BANER:
Vi løber på specialkort over "Bjerget"
Banelængder er ikke kendt endnu.

Vi løber i byterræn med asfalt og fliser. Du bør derfor løbe i alm. løbesko uden dupper.

TRANSPORT:
Tag cyklen. Nærmeste metrostation er Bella Center og Ørestad/Fields.

LØBET ER ÅBENT FOR ALLE
Vi hjælper gerne nye løbere og løbere fra andre klubber og også velkommen.

VIGTIGT. FORHOLDSREGLER VEDR: CORONAVIRUS:
- Alle bedes holde afstand til andre.
- Sprit hænder af før og efter løb.
- Postskærme skal ikke berøres.
- Alle bør starte ved ankomst og tage hjem umiddelbart efter målgang, således at der aldrig er mere end 10 personer forsamlet.
- Personer med symptomer på sygdom eller helbredsmæssige svækkelser kan ikke deltage.

Fotokreditering: Wikimedia / Fred Romero.
Sted

55.634846449456, 12.582098418078

Mødested
"Bjerget" i Ørestad, Ørestads Blvd. 55, 2300 København S