Sct Hans Løb i Tversted Klitplantage den 20. juni 2024

Andre begivenheder

AMOK tirsdagstræning på Holmen - Åbent for alle

Google maps link til mødested: https://maps.app.goo.gl/pgN4vX9Muzu2ktbW8 AMOKs træningsløb er altid åbne for begyndere. Vi giver en instruktion i kortsignaturer og i at vende kortet rigtigt før vi… Læs mere

Træningsløb i Als Nørreskov - Klubmesterskab

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

DM Ultralang i orientering 2026

Mariager Fjord OK inviterer til DM Ultralanghttps://mfok.dk/?page_id=5419

80. Stifinderlløb

For 80. gang inviterer DSR's O-sektion til Stifinderløb. Indbydelse. Det er et åbent orienteringsløbsstævne med indvidueller klasser som til mesterskab og 11 åbne klasser og Put'n'Run i alle klasser.
Dato
  • Torsdag 20. juni 2024
    16:00 - 19:00
Beskrivelse
Pointløb

Start kl. 18.00

Spisning kl 19.10, hvor alle er i mål.

Pointløb er lidt anderledes end almindeligt o-løb. I stedet for at posterne skal opsøges i en bestemt rækkefølge, kan du selv vælge, hvilke poster, du vil tage og i hvilken rækkefølge. Det er de færreste, der kan nå alle posterne, så planlæg din rute efter at få så mange point som muligt.

Nogle poster giver ti point, andre 150 point, Du kan godt regne med, at posterne med 150 point er meget svære, så måske det ikke er dem skul gå efter som de første.

Der er en time til rådighed. Efter målgang lægges dine point sammen. Hvis du har brugt mere en 60 minutter, trækkes der 10 point fra pr. påbegyndt minut.

Der er præmier til alle klasser.

Efter løbet er der spisning. Klubben sørger for maden, du sørger selv for tallerken, bestik, glas og drikkevarer.

Medlemmer og årskort-medlemmer betaler gratis, men øvrige betaler 20 kr for løbet og 40 kr for maden.

Tilmeldingsfrist den 18. juni kl. 16.00 Tilmeld dig her:
https://www.ok-vendelboerne.dk/jom4/index.php/aktiviteter/tilmelding-klublob-2
Sted

57.607822905161, 10.248074312503

Mødested
Tversted Søerne