Prøv Orienteringsløb & Pandekagekonkurrence

Andre begivenheder

AMOK tirsdagstræning på Holmen - Åbent for alle

Google maps link til mødested: https://maps.app.goo.gl/pgN4vX9Muzu2ktbW8 AMOKs træningsløb er altid åbne for begyndere. Vi giver en instruktion i kortsignaturer og i at vende kortet rigtigt før vi… Læs mere

Træningsløb i Als Nørreskov - Klubmesterskab

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

DM Ultralang i orientering 2026

Mariager Fjord OK inviterer til DM Ultralanghttps://mfok.dk/?page_id=5419

80. Stifinderlløb

For 80. gang inviterer DSR's O-sektion til Stifinderløb. Indbydelse. Det er et åbent orienteringsløbsstævne med indvidueller klasser som til mesterskab og 11 åbne klasser og Put'n'Run i alle klasser.
Dato
  • Tirsdag 6. august 2024
    08:00 - 11:00
Beskrivelse
Åben sommerferieaktivitet for alle i Holbæk.
Vil du løbe orienteringsløb sammen med os? Alle børn, der løber orienteringsløb, får frisk luft, god motion, hygge og hjernegymnastisk. Vi har det sjovt samtidig med at vi bliver gode til at finde rundt i skoven.

Vi har sammensat en særlig dag for børn og unge, der vil prøve orienteringsløb. Orienteringsløb forgår både i skove og byområder, hvor du lærer at orientere dig i ukendt terræn ved hjælp af et kort og et kompas. Vi vil lære dig de grundlæggende orienteringsteknikker, så du bliver meget bedre til at finde vej.

Vi opdeler i hold, så du kommer til at være sammen med børn og unge på din egen alder. For de yngste deltagere handler det om at prøve forskellige lege og stille og roligt blive tryg ved at færdes i naturen. De ældste børn og unge kommer til at løbe i små grupper og øve de grundlæggende orienteringsteknikker med et kort i hånden.

Du skal både prøve kræfter med nogle sprintbaner, og så skal du ud i skoven med et orienteringskort i hånden, så du kan teste dine nye færdigheder. Dagen indeholder også en pandekageløbskonkurrence.

Tag meget gerne din ven/ veninde med, så I kan prøve det sammen.

Vi har plads til 20 deltagere.

Tilmelding senest den 1. august til Anette på anettedk@gmail.com
Angiv navn, alder og e-mail.
I tilfælde af for få deltagere ser vi os nødsaget til at aflyse arrangementet.

Pris: Gratis
Sted

55.710479554233, 11.700439453125

Mødested
Absalonskolen