Træningsløb i Bjerreskov (Ribe) - Alle er velkomne
Andre begivenheder
I denne uge løber vi i Pinseskoven, hvor det er ved at være et stykke tid siden vi har løbet. Skoven er som hovedregel ret åben med en stor del selvsåede birketræer i et helt, helt flat landskab. I… Læs mere
Svære baner ca. 4 og 6 km.
Mellemsvær ca. 4 km
Let bane ca. 3 km.
De to svære baner fås med varierende teknikelement.
Gratis for medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73. Øvrige betaler 25… Læs mere
DM for klubhold finder i 2026 sted i Nørlund.
Tilmelding foregår på www.o-service.dk
Læs mere på løbets hjemmeside: https://www.herning-orienteringsklub.dk/aktivitet/staevner
I denne uge starter vi ved Amagerhallen og jagter poster i Travbaneparken og Tårnbyparken. Løbet er som altid åbent for alle - også begyndere.
Denne uges løb er en del af Tårnby Kommunes… Læs mere
Svære baner ca. 4 og 6 km.
Mellemsvær ca. 4 km
Let bane ca. 3 km.
De to svære baner fås med varierende teknikelement.
Gratis for medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73. Øvrige betaler 25… Læs mere
Dato
- Lørdag 30. september 2023
13:00 - 14:00
Beskrivelse
NYT KORT - og NY skov
Dette træningsløb tilbyde følgende:
Der udbydes 5 baner af forskellig længde og sværhedsgrad...
Den korteste bane er ca. 2km lang og har sværhedsgraden LET. Derfra stiger sværhedsgraden op til svær og den længste bane er mellem ca. 7 km
Banerne kan løbes individuelt eller sammen. Start og mål er samme sted.
Har du ikke prøvet orienteringsløb før så er der her et par gode råd: anvend hverken de nyeste sko eller løbetøj. Start altid med en bane lettere end du tror du kan klare - således får du en bedre succes-oplevelse ellers spørg personen, der står for løbet, hvad denne anbefalinger.
Pris:
Medlemmer af en o-klub løber gratis.
Vi ses i skoven...
PS.: evt. spørgsmål kan rettes til Rudolf Sørensen, enten via messenger eller mail til okesbjerg@yahoo.dk