Ungdomstræning i Dyrehaven ved Skanderborg
Andre begivenheder
Nysgerrig på orienteringsløb?
Nu har du igen chancen.
Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere
Hver søndag er der lidt træning med et teknikelement.
Der er instruktion klokken 10-11.
Se linket til flere oplysninger og til selvprint af kort, hvis du kommer tidligere eller senere.
Posterne… Læs mere
Alle er velkomne
Baner:
1. Lang, svær 6,9 km
2. Mellemlang, svær 4,7 km
3. Kort, svær 3,5 km
4. Mellemsvær 3,6 km
5. Let 2,3km
6. Blå 2,6 km
Vi glæder os til at se dig og håber, at vejret og føret… Læs mere
I denne uge starter vi ved Amagerhallen og jagter poster i Travbaneparken og Tårnbyparken. Løbet er som altid åbent for alle - også begyndere.
.
BANER
Baner:
- ca 3,5 Km
- ca 5 Km
.
BEGYNDERE ER… Læs mere
NightChamp er en serie af natorienteringsløb: en prolog og tre etaper i november samt tre etaper i februar. - Kort og baner i høj kvalitet. - Lette, mellemsvære og svære baner i forskellige længder… Læs mere
Dato
- Tirsdag 13. juni 2023
17:30 - 19:00
Beskrivelse
Træningen foregår denne gang i Dyrehaven, Skanderborg. Vi mødes på p-plads midt i skoven – indkørsel fra Rasses Skovpølser. Følg grusvejen frem til p-pladsen.
Vi træner i tre hold – træningen er tilpasset alder og niveau.
- Stifindere, ca. 9-11 år
- Konkurrenceløbere, ca. 12 – 14 år
- Ungdomsløbere, 15-21 år
Du er altid velkommen som ny orienteringsløber både som barn, voksen eller hele familien, vores mange trænere sørger for at du kommer godt i gang!
Læs mere om tirsdagstræningen her.
Udover børnetræning tilbyder vi også træning for voksne løbere – se mere her
Mødested
Dyrehaven, Skanderborg. P-plads midt i skoven