Prøv - Orienteringsløb

Andre begivenheder

AMOK tirsdagstræning på Holmen - Åbent for alle

Google maps link til mødested: https://maps.app.goo.gl/pgN4vX9Muzu2ktbW8 AMOKs træningsløb er altid åbne for begyndere. Vi giver en instruktion i kortsignaturer og i at vende kortet rigtigt før vi… Læs mere

Træningsløb i Als Nørreskov - Klubmesterskab

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

DM Ultralang i orientering 2026

Mariager Fjord OK inviterer til DM Ultralanghttps://mfok.dk/?page_id=5419

80. Stifinderlløb

For 80. gang inviterer DSR's O-sektion til Stifinderløb. Indbydelse. Det er et åbent orienteringsløbsstævne med indvidueller klasser som til mesterskab og 11 åbne klasser og Put'n'Run i alle klasser.
Dato
  • Tirsdag 2. august 2022
    14:30 - 19:30
Beskrivelse
Løb på opdagelse i skoven og find posterne. Husk de lange bukser!
Har du lyst til at prøve orienteringsløb? Vi har både nemme og sværere baner, og vi står klar til at hjælpe jer i gang.

Løbet er i Bygholm Park, (indkørsel af Bygholm Parkvej. Vi mødes på parkeringspladsen ved legepladsen.

Der vil være en begynder, en let og en svær bane

🏃‍♂️Orienteringsløb er en familiesport, hvor alle på tværs af alder og niveau dyrker motion med krop og hjerne.

🏃🏻‍♀️Orienteringsløb har altid et mål, men vejen dertil er din egen. Med kort og kompas skal du finde den hurtigste vej fra post til post.

🏃🏽Orienteringsløb er en social sport, hvor sammenhold og det sociale element er i højsædet til både træning og konkurrence.

Tag din familie, børn og venner med eller kom alene. Erfarne løbere står klar til at give jer instruktion, så I hurtigt kan komme afsted på ruten. Der er både nemme og sværere baner, således at alle kan være med.

Tag løbetøjet på og oplev skoven på en anden måde, end i er vant til. I kan løbe eller gå ruten som det passer jer – enten alene eller sammen.

Når ruten er gennemført, tager vi en snak om oplevelsen og giver tips og tricks.

Vi glæder os til at se jer.
Horsens Orienteringsklub

Løbet arrangeres i samarbejde med Horsens Kommunes sommerferieaktiviteter og er derfor gratis!
Sted

55.862459710321, 9.826443567469

Mødested
Bygholm Park