Prøv orienteringsløb til Frisk Fredag d. 16. april

Andre begivenheder

DM Mellem - Frederikshåb Øst

Kom og vær med til DM Mellemdistance, som afvikles i den flotte Frederikshåb Plantage (den østlige del). Det er også her 7 års søerne er. Hærvejen og Bindeballestien løber tæt forbi. Så der er flere… Læs mere

Klubløb i Uggerby øst

Banelæggerteam 5 vil gerne invitere en tur i skoven søndag d. 23. august. Tilmelding senest fredag d. 21. august kl. 16.00, hvis man vil være sikker på at få et kort. Bane 1, lang, svær: 8,5 km… Læs mere

JFM Sprint, World Ranking Event 23 August 2026

OK SNAB indbyder til JFM-sprint og WRE-sprint Søndag den 23. august i Vejle Midtby https://www.ok-snab.dk/aktuelle-lob/2150-jfm-sprint-23-aug-2026.html

AMOK Orienteringsløb ved Amager Strand / Kastrup Fort - åbent for alle

I denne uge løber vi i området ved Amager Strandpark, så forvent vind i håret, risiko for sand i sokkerne, måske også lidt bakker og en post, der ikke er helt traditionelt placeret! Området er… Læs mere

Tekniktræning

Svære baner ca. 4 og 6 km. Mellemsvær ca. 4 km Let bane ca. 3 km. De to svære baner fås med varierende teknikelement. Gratis for medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73. Øvrige betaler 25… Læs mere
Dato
  • Fredag 16. april 2021
    17:00 - 18:30
Beskrivelse
Har du lyst til at prøve orienteringsløb? Så vær med til Frisk Fredag d. 16. april med start kl. 17 fra Skolevej 1, 4180 Sorø (Frederiksberg). Vi slutter ca. 18.30.

Børn kan deltage i vores ungdomstræning, som i dagens anledning er suppleret med begyndertræning. Voksne vil alt efter deres udgangspunkt få mulighed for at prøve baner med en passende sværhedsgrad fra korte begynderbaner til lange svære baner. Der vil være grundig instruktion til banerne, inden løberne sendes i skoven.

Frisk Fredag er for alle 8 årige og ældre
Børnene i alderen 8-12 år tilbydes træning i orienteringsløb som suppleres med boldspil og andre lege. De ældre løbere fra 13 - 18 år tilbydes tekniktræning og et godt socialt fællesskab.

Voksne kan komme og løbe en bane og efterfølgende få en snak om deres oplevelser i skoven. De kan også vælge at deltage i den mere målrettet tekniktræning. Familier, der gerne vil en tur i skoven sammen fredag eftermiddag, kan vælge at løbe sammen og finde posterne i deres eget tempo.

Vi kalder vores træning for "Frisk Fredag", fordi den er for alle, der vil træne, lege og hygge sig i skoven fredag eftermiddag. Som en start er udstyret ikke vigtigt, så længe fodtøjet kan tåle lidt mudder og skovbund. Mange vælger at gå rundt de første gange.

Tilmelding
Man skal tilmelde sig på mail: baldersvejkks@gmail.com.
Mere info hos Kåre Sørensen på ovenstående mailadresse eller på telefon 3013 3327.
Sted

55.413188934326, 11.575409889221

Mødested
Skolevej 1, 4180 Frederiksberg (Sorø), Danmark