O løb Træningsløb for alle Helgenæs på Djursland ved General Ryges skanser

Andre begivenheder

AMOK tirsdagstræning på Holmen - Åbent for alle

Google maps link til mødested: https://maps.app.goo.gl/pgN4vX9Muzu2ktbW8 AMOKs træningsløb er altid åbne for begyndere. Vi giver en instruktion i kortsignaturer og i at vende kortet rigtigt før vi… Læs mere

Træningsløb i Als Nørreskov - Klubmesterskab

Nysgerrig på orienteringsløb? Nu har du igen chancen. Vi har baner i tre sværhedsgrader: let (langs stier og veje), mellemsvær (lidt inde i skoven) og svær orientering (på tværs af stier og… Læs mere

Tekniktræning

Træningsløb med mulighed for et teknikelement. Svære baner på 4 og 6 km, mellemsvær på 4 km og let bane på 3 km. Medlemmer af Allerød, Ballerup, Farum og OK-73 frit, øvrige 25,- på mobile pay ved… Læs mere

DM Ultralang i orientering 2026

Mariager Fjord OK inviterer til DM Ultralanghttps://mfok.dk/?page_id=5419

80. Stifinderlløb

For 80. gang inviterer DSR's O-sektion til Stifinderløb. Indbydelse. Det er et åbent orienteringsløbsstævne med indvidueller klasser som til mesterskab og 11 åbne klasser og Put'n'Run i alle klasser.
Dato
  • Onsdag 4. maj 2022
    17:30 - 18:30
Beskrivelse
Velkommen til træningsløb på Helgenæs 4/5, i år på den nordlige del.
Tilmelding til
Thomasullner@gmail.com
kort udleveres ved start
der vil også være lidt ekstra kort

Mødested er p-plads Ryes skanse, på Olaf Ryesvej, afmærkning på Asgilhøjevej

Starttid 17.30 -18.30

baner 1: 7 km - kort 1:10000, bane 2: 5 km - kort 1:7500, bane 3 : 3km - kort 1:7500

Kortet er fra 2014, revideret 2022, så endnu et "nyt" kort

tilmelding til Thomas

jeg har "sakset" lidt om området

General Ryes Skanse blev brugt i Treårskrigen 1848-50, hvor Rye trak sine tropper fra grænsen op gennem Jylland til Helgenæs.

Styrken blev udskibet herfra til Fyn og derfra indsat i det afgørende slag ved Fredericia. Danskerne vandt, dog med store tab; blandt andre faldt også general Rye. Fra toppen af skansen kan man få indtryk af den stærke befæstning, som med kanonstillinger i nord mod det våde område (hvor der nu er sommerhuse) helt har kontrolleret adgangen til Helgenæs.



Vænge Sø er en ca 20 hektar stor lavvandet sø, med en middeldybde på ca. 1 m, Vandspejlskote styres ved pumpningen til Kattegat. Vænge Sø blev tømt i 1875, men genetableret i 2013


Hen over den smalle tange, Draget, som forbinder Helgenæs med fastlandet, ses en lav vold af sten og jord. Volden kaldes Dragsmur.


Af en skriftlig indberetning fra 1623 fremgår det, at volden skulle være opført allerede i slutningen af 1200-årene af Marsk Stig, som dengang ejede Helgenæs. Mod øst ligger Ebeltoft Vig og mod vest Begtrup Vig. Følges stranden mod syd, kan rester af middelalderens højryggede agre ses i den lave strandskrænt. Navnet på muren stammer fra da vikingerne drog/trak (at drage) skibene over det smalle lave sted, modsat at sejle rundt om Lushages urolige vand.

www.okdjurs.dk




Sted

56.158784175329, 10.536581376317

Mødested
General Ryes skanser