Allerød OK starter nyt hold: Orienteringsløb 8-12 år

Andre begivenheder

Finde poster omkring Boutrup Sø

Så skal/kan du prøve noget nyt…..Nytegnet kort og helt nye poster :-)Løbet er i det naturskønne område omkring Boutrup Sø i sydenden af øvelsesterrænnet med startmulighed mellem 16:30 og 17:30.… Læs mere

Familietræning

Familietræning for alle

Prøv orienteringsløb i Knudskoven

Kom og prøv orienteringsløb i Knudskoven, hvor du sammen med andre vil få kyndig vejledning i at finde rundt i skoven.Der vil være forskellige opgaver af varierende sværhedsgrad. Du behøves ikke være… Læs mere

Træningsløb for alle i Knudmosen

Alle er velkomne til orientering.Du kan løbe eller gå en bane - en eller flere sammen.Du kan læse mere via dette link:https://www.herning-ok.dk/aktivitet/traeningslob/aktuelle-lob/Kaj

Ballerup Sommer Cup 1. afd. Jonstrup Vang

Ballerup Sommer Cup Årgang 2025 ligger igen på tirsdage i juni.𝗦𝘁𝗮𝗿𝘁:Der er fri start mellem kl. 17 og 18:15. Max tid er 2 timer, men postindsamling starter kl. 20, så start tidligt, hvis du ved, at… Læs mere
Dato
  • Mandag 5. september 2022
    17:15 - 19:00
Beskrivelse

Allerød Orienteringsklub starter et nyt hold for 8-12 årige. Vi vil på holdet fokusere lige dele på leg, samvær og orienteringsløb. Det er sjovt og socialt samtidigt med at du lærer en masse om teknikker til orientering og løb i naturen.

Første gang: Den 15. August med start 17.15 til 18.30. Indtil videre kører holdet frem til efterårsferien, men vi fortsætter hvis der er interesse.

Mødested: Første gang Sandholmgårdsvej 43. Herefter se mødested i klubkalenderen på hjemmesiden eller på facebook begivenheden.

Spørgsmål? Skriv i facebook begivenheden, email unge@alleok.dk eller ring til ungdomstræner Niels Peter på tlf. 2066 1676.

Hvis du ikke lige er mellem 8-12 år, så har vi en træningsmulighed til dig. Ungdomstræning for de 12-20 årige foregår oftest samme tid og sted. Træningen er for alle, uanset niveau.

Sted

55.902777, 12.356929

Mødested
Blåt spor parkering St Dyrehave